Egyelőre totális káosz az újabb miniszterelnök-jelölti bejelentkezés, de vajon lesz itt még Karácsony?

Miközben az Együtt, amelynek nyilvánvalóan szüksége van az állami kampánytámogatásra, ragaszkodik a „különhöz", Karácsony Gergely színre lépése felbőszítette a DK-t és az LMP-t is. Az egyéni érdekek harcba szállnak a közös indulás homályos reményeivel, az épp újra megújuló MSZP keblére ölelné Karácsonyt.

2017. december 8., 13:57

Szerző:

„Ma tízből hét magyar elégedetlen a kormánnyal, a többség kormányváltást akar. Az ellenzék dolga az, hogy az ennek megfelelő, a legérthetőbb és leghatékonyabb szavazást lehetővé tegye. Ezért képviseltük és képviseljük azt az álláspontot, hogy a demokratikus ellenzéki erőknek, akik elkötelezettek a kormányváltásban – gyakran a saját pártérdekeiket is háttérbe szorítva – közösen kell indulni a választáson. A változást akarók számára egyértelmű és világos tartalmi és szervezeti alternatívát kell nyújtani" – közölte az MSZP elnöke. Molnár Gyula szerint

az egy körzetben egy jelölt érdekében tárgyalnak a koordinált indulásról is, de igazán hatékony és érthető megoldásnak a választók számára a közös indulást tekintik.

„Ezért üdvözöljük a Párbeszéd elnökségének nyilatkozatát és készen állunk arra, hogy a lehető legrövidebb időn belül egyeztessünk a részletekről. Az általunk nyilvánosságra hozandó „Tegyünk igazságot” program alkalmas lehet, hogy megfelelő személyi és szervezeti megoldásokkal valódi baloldali alternatívát kínáljon a jelenlegi hatalommal szemben. Ezért hívtam meg Karácsony Gergely miniszterelnök-jelöltet az MSZP december 9-ei programbemutató rendezvényére" – írta Molnár Gyula, megerősítve tehát az elképzelést, miszerint a szocialisták elfogadnák Karácsony Gergelyt saját, s a teljes ellenzéki oldal közös miniszterelnök-jelöltjeként.

Vajon lesz itt még Karácsony?

Megírtuk: a Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje lenne a teljes ellenzéké is. Karácsony Gergely csütörtök este az ATV-ben igaziból nem jelentett be semmit, viszont ajánlatot tett a demokratikus ellenzéki oldalnak – a Jobbikot smmiképpen sem ideértve. Karácsony szerint az ellenzék a 24. órában van a tárgyalásokat illetően, és nem jutott túl messzire. A Fidesznek ma is ugyanannyi támogatója van, mint négy éve, míg az ellenzéki pártok kezdik elveszíteni szavazóikat. Hozzátette, hogy továbbra sincs megoldás az ellenzéki összefogásra, a választók pedig nem tudják, hogy mi lesz.

Szerinte az együttműködés többről kell hogy szóljon, mint hogy az MSZP-nek és a Párbeszédnek közös listája legyen, ebben minden ellenzéki pártnak együtt kell működnie. Hangsúlyozta: ez közös listát, közös programot és közös miniszterelnök-jelöltet is jelent. Leszögezte: nem az MSZP közös miniszterelnök-jelöltjeként ül a stúdióban, és nem is tárgyalt erről a szocialisták elnökével. „Én azt kezdeményezem minden ellenzéki párt felé, hogy gomboljuk újra a kabátot, és tegyünk le egy közös ajánlatot az asztalra” – hangsúlyozta a politikus, majd leszögezte: ha az MSZP elfogadja őt közös miniszterelnök-jelöltként, akkor azt majd az MSZP fogja bejelenteni.

„Csak mindannyian együtt vagyunk elég erősek ahhoz, hogy visszaadjuk az emberek hitét” – jelentette ki Karácsony, majd úgy fogalmazott: ha kell, húzza, ha kell, tolja a szekeret, de nem tud olyan felmérést, amiben nem ő a legnépszerűbb ellenzéki politikus. „Egy ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltje tudok lenni" – mondta, hozzátéve ugyanakkor: ha van jobb jelölt nála, akkor mellé fog állni.

Azt is mondta, „nem hagyom faképnél az Együttet, szeretném, ha rajta lenne ezen a listán”. 

Nagy kérdés azonban, hogy más pártok, így akár a Párbeszéd maga miként áll a lehetőséghez. Egyelőre úgy tűnik, támogatják társelnökük és miniszterelnök-jelöltjük elképzelését, s nem ódzkodnak az MSZP-vel, valamint más pártokkal való teljes összefogás gondolatától, mint eddig. Csakhogy ez világosan abból a felismerésből fakadhat, hogy a Párbsezéd nemhogy az ötszázalékos parlamentbe jutási küszöböt, de még talán az állami kampánytámogatás visszafizetési kötelezettségét jelentő egy százalékot sem hozná egy önálló listán. Ami az Együtt esetében is erősen kérdéses.

Ennek ellenére az Együtt már csütörtök este elutasította a lehetőséget, sőt, az Együtt választmányi elnöke péntek reggel már szintén az ATV-ben kezdte a napot, ahol rögvest ki is jelentette: csütörtökön lezárult egy történet azzal, hogy Karácsony Gergely lepaktált az MSZP-vel. Szigetvári Viktor az ATV Start című műsorában azt mondta, Karácsony nem lesz a párt listáján. Sőt, az Együtt és a Párbeszéd szövetsége véget ért. Szigetvári szerint „a langyosokat kiköpi a jóisten, ez történt Karácsony Gergellyel is". Az Együtt hamarosan új miniszterelnök-jelöltet nevez meg. Szigetvári szerint Karácsony nem hisz abban, hogy az Együtt–Párbeszéd-lista bejut a parlamentbe, ezért keresett más megoldást. Az Együtt továbbra is önálló listát akar, de minél több demokratikus erővel koordinációra törekszik az egyéni választókerületben.

A heves reakciónak természetesen az is az oka lehet, hogy bizonyos pletykák szerint a Juhász Péter és Szigetvári Viktor már elköteleződött, s

az Együtt semmiképpen sem tudna közös listán indulni a jövő évi választáson, csakis egyedül, méghozzá a mintegy 600 milliós állami kampánytámogatás reményében.

 

Október 23. - Ellenzéki pártok vezetői Nagy Imre szobránál Molnár Gyula, Karácsony Gergely és a haragosnak látszó Gyurcsány Ferenc
Fotó: Szigetváry Zsolt

Eközben Gyurcsány Ferenc és pártja is egyértelművé tette, nem örülne annyira ennek a forgatókönyvnek, amelyben egy potens, közös ellenzéki miniszterelnök-jelölt feltűnik. Ez tükröződik legalábbis a DK közleményéből, melynek címe: „nincs idő újabb ötletelésre, meg kell állapodni a 106 egyéni körzetről". 

„A Demokratikus Koalíció szerint a kormányváltás egyetlen szervezeti feltétele, hogy mind a 106 egyéni körzetben egy demokratikus ellenzéki jelölt induljon a Fidesz jelöltjével szemben. A választás az egyéni körzetekben fog eldőlni, ott kell „egy az egy ellen” harcba szállnunk a Fidesszel. Karácsony Gergely még ugyanígy vélekedett másfél hónappal ezelőtt az ATV ugyanebben a műsorában, sőt egy héttel ezelőtt írt alá egy önálló listák mellett érvelő, az MSZP elnökének írt közös levelet. Mi a másfél hónappal és az egy héttel ezelőtti Karácsony Gergellyel értünk egyet. A Párbeszéd eddigi szövetségese, az Együtt már percekkel Karácsony nyilatkozata után közleményben zárkózott el a közös listától. A DK is emlékeztet: akár csak az Együtt, a DK is döntött arról, hogy önálló listával indulunk a 2018-as választáson. Ezt a döntést fenntartjuk."

A DK szóvivője, Gréczy Zsolt arról is írt, hetek óta tárgyalnak a 106 egyéni körzetről. „Nincs idő újabb ötletelésre, nem dobhatjuk ki az elmúlt hetek eredményeit. Állapodjunk meg a 106 egyéni körzetről, kezdjük meg a közös kampányt az összes körzetben és jövő tavasszal váltsuk le együtt a Fideszt, egyszer és mindenkorra" – írta, teljességgel figyelmen kívül hagyva Karácsony Gergely érveit a közös lista, teljesen közös indulás mellett. 

Magyarán az összefogás szándéka kizárólag az MSZP és a Párbeszéd oldaláról látszik, hiszen a DK jövő héten dönt a külön listájának sorrendjéről, az LMP múlt héten már döntött erről – a 168 Órának Ungár Péter elnökségi tag meg is erősítette, hogy nem térnek el e döntésüktől és miniszterelnök-jelöltjükről sem mondnak le egykönnyen –, ráadásul a Momentum is régen megnevezte a saját külön jelöltjeit.  

Nagy kérdés azonban, hogy a választók miként értékelik majd e pártok álláspontját, vagy akár Karácsony mostani színre lépését. A zuglói polgármester mozgásának ugyanis bizonyosan lesz az eddiginél pontosabb indoklása, talán már december 9-én, azaz az MSZP országos választmányának programbemutató ülésén.

Lehetnek, más próbálkozások is

Eközben vélhetően az LMP legnagyobb álmait váltotta valóra a Závecz Research, amikor hihetetlen helyzetfelismeréssel azt közölte: akár egy MSZP-s pártpolitikussal, akár az eddig felbukkant „szakértő” jelöltekkel szemben Szél Bernadettet preferálnák a választók. Persze a kutatási adatokben – legalábbis azokban, amelyek az atv.hu-n, vélhetően valamilyen jótékony szivárogtatás hatására megjelentek – Karácsony Gergely neve még csak nem is szerepel. Ám a Závecz Research LMP megbízásából készült kutatásáról annyit tudni: aszerint még egy ismert MSZP-politikus is jobb választásnak tűnik mostani állás szerint, mint a „szakértő” jelöltek. A szakemberek három hipotetikus mezőnyben nézték meg a lehetséges miniszterelnök-jelöltek egymáshoz viszonyított támogatottságát. Orbán Viktort, Vona Gábort és Szél Bernadettet fix indulónak vették, mellettük az első variációban Mesterházy Attila, a baloldali pártok 2014-es kormányfőjelöltje, a másodikban az MSZP bizonyos érdekcsoportjai által egy hónapja kormányfőjelöltnek javasolt Balázs Péter, a harmadikban a tavalyi baloldali miniszterelnökjelölt-casting során felbukkant Lattmann Tamás lenne a baloldali pártok jelöltje. Orbán Viktort mindhárom felállásban a megkérdezettek 36-37 százaléka látná szívesen a kormányfői székben. Vona Gábor mindhárom esetben 12, míg Szél Bernadett 20 százaléknyi megkérdezett szimpátiáját bírná.

Hogy a holnapi MSZP programbemutatónak Karácsonyon innen és túl miféle jelentősége lehet, arról sokat elárul az önvallomás, amely szerint a szocialisták akkor a legerősebbek, amikor a leggyengébbek, ráadásul már kijelentették azt is: mindenre képesek. Nem is merünk belegondolni, ezt mindenkinek a saját szemével kell látnia.

Délután aztán a Liberálisok kiadott egy közleményt, amelynek a tanúsága szerint a párt támogatja, hogy Karácsony legyen a demokrata ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje. „Továbbra is azt gondoljuk, hogy a Fidesz legyőzéséhez közös programra, közös egyéni jelöltekre, közös országos listára és közös kormányfő-jelöltre van szükség, ahogy azt Molnár Gyula, az MSZP elnöke az elmúlt napokban megfogalmazta. A Párbeszéd társelnökét hiteles, szakmailag felkészült politikusnak tartjuk, aki közös jelöltként alkalmas lehet a széttöredezett ellenzék összefogására” – hangzik a közlemény.