CSOK: befektetési csaló vagy gyilkos kaphat, csak közmunkás nem

Míg az eladósodott hitelkárosultakat és a közmunkásokat ki lehet zárni a megemelt otthonteremtési támogatásból, addig tolvaj, gyilkos, befektetési csaló és a beszállítók átverésével becsődölt cégtulajdonos megkaphatja azt- állítja a CSOK -igénylési feltételek visszásságait listázó jogász-blog.

2016. január 8., 19:16

A közmunkások és a KHR-listások CSOK-támogatásokból való kizárása miatt az ombudsmanhoz fordulnak az Atlatszo.hu oknyomozó oldal jogászai, az

blog szerzői, kérve őt, hogy kezdeményezze az Alkotmánybíróságnál a rendelet normakontrollját.

Ráadásul más gond is van az otthonteremtési támogatásokat kiterjesztő 455/2015. (XII. 29.) Kormányrendelet kapcsán a jogászblog szerint: az építőipar, no meg baráti bankok helyzetbe hozásán túl fontos a rendelet költségvetési hatása.

Tekintélyes összegekről lesz szó ugyanis – írják a szerzők –, a hatálybalépéskor folyamatban lévő építkezések utáni áfa-visszatérítési támogatás összege is nagyon sokszor ötmillió forint lehet majd. Ezért ezt a most bevezetésre kerülő rendszert hosszú távon meglehetősen fenntarthatatlannak jósolják.

Az új kedvezmény „egy széles, de szelektált körben megnyíló, minden eddiginél nagyvonalúbb állami juttatást jelent” – fogalmaznak, „ Ekkora ajándékot egyetlen választói csoport sem kapott még magyar kormánytól, egyedül a nagyjából ugyanide érkező családi adókedvezmény mérhető hozzá.”

Ráadásul a rászorultsági feltételek is lazák: az is kaphat a 10 millióból, akinek van már meglévő ingatlana, az is, aki különösen nagy értékű ingatlant vesz belőle.

A büntetlen előélet az igénylőnél, illetve az igénylő házastársak mindegyikénél feltétel, de furcsa hogy csak a vagyon elleni erőszakos, a vagyon elleni, a szellemi tulajdon elleni és a költségvetést károsító bűncselekmények miatti elítélés vezet kizáráshoz.

Akit „hivatali vesztegetésért, pénzmosásért vagy bennfentes kereskedelemért, de akár emberölésért ítélnek el, annak jár a CSOK.” Ezért a jogász szerzők azt a következtetést vonták le, hogy „a jogalkotó különösebb elvi megfontolás nélkül csak a leszakadó rétegekre jellemző bűncselekményeire lőtt.”

Ráadásul tovább szűkíti a kormányrendelet a kedvezmény igénybe vételét az alsó jövedelmi rétegek számára: feltételként határozza meg, hogy az igénylő, illetve az igénylő házastársak legalább egyike két éve társadalombiztosítási biztosított, illetve 180 napja aktív foglalkoztatott vagy nem kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó kell legyen.

Sőt, az egyébként biztosítottnak minősülő közfoglalkoztatottak jogviszonyát a 180 nap számítása szempontjából figyelmen kívül hagyja. A blog szerint ez már csak azért is kifogásolható, mert a CSOK-ra jogosult aktív keresők közt bőven vannak olyanok, (kényszervállalkozók, részmunkaidősök), akiknek a rendszeres juttatásai még a közmunkabért sem feltétlenül érik el . „A kormány eddig következetesen állította, hogy a közmunka munka, de ezek szerint ezt annyira komolyan nem gondolja.”

A jogász-blog bejegyzése kifogásolja azt a feltételt is, hogy az igénylő és házastársa az otthonteremtési kedvezménye igénylésének időpontjában a központi hitelinformációs rendszerben nem lehet nyilvántartva. Ezzel szerintük az a gond, hogy a CSOK esetében közvetlen, vissza nem térítendő állami támogatás, nem hitelintézeti hitelről, vagyis „a rendelet anélkül vonja meg a támogatást az elmúlt években bedőlt hitelekkel rendelkező családoktól, hogy a konkrét finanszírozási helyzetüket figyelembe venné.

Aki csak a közműszolgáltatók vagy a rokonai felé adósodott el, az kap CSOK-ot, aki bedőlt hiteles, az akkor sem, ha neki a válság évei után tényleg az egyenesbe jövésnek, a gyerekek nyugodt körülmények közti felnevelésének egyetlen, váratlanul megnyílt útja lenne a tízmilliós támogatás. ”


(Forrás:

igyirnankmi.atlatszo.hu

12:32

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.