Budapesti éjszaka: életveszélyes botorkálás
Évek óta oly mértékben csökken a Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft. szolgáltatásának színvonala, hogy az már az élet- és vagyonbiztonságot veszélyezteti - hangzott el a Fővárosi Közgyűlés gazdasági bizottságának kedd délutáni ülésén, ahol utólag sikerült elfogadni az MSZP-SZDSZ képviselők többségi szavazataival a társaság tavalyi üzleti tervét.
Bagdy Gábor (KDNP) az MTI-nek elmondta, hogy szerinte jogszerűtlen volt az egyébként több mint féléves késéssel meghozott döntés, mivel nem tartalmazza a mérlegbeszámolót az anyag. Megjegyezte, hogy az üzleti tervhez fűzött főpolgármesteri hivatali szakvélemény is aggasztónak tartja az évek óta tartó szolgáltatási színvonalcsökkenést.
A várost vezető koalíció tagjai szerint azért húzódott az üzleti terv elfogadása, mivel csak decemberben sikerült megegyeznie a fővárosnak a kft. másik tulajdonosával, az Elmű Nyrt.-vel, a tervet meghatározó feltétekről. A kft. tavalyi beruházási terve mintegy 300 millió forinttal csökkent az előző évihez képest, s egymilliárd forint alá került. Egy évvel korábban még 1,6 milliárd forintot költhetett beruházásokra a cég.
Bagdy Gábor úgy véli, azzal, hogy a cég eredménytartalékából mintegy 500 millió forintot osztalékként kivesz a két tulajdonos, gyakorlatilag "teljesen kifosztják a céget", amelynek a működése egyre nehezebbé válik. Ezt a pénzt a működésére kellene költeni - jegyezte meg. Hozzátette, úgy tűnik, hogy a főváros vezetésének általános szándéka az, hogy minden cégéből kivonja a működési tartalékokat - írta az MTI.
Főgáz: új cég jön létre
Részben ellenzéki támogatással hozzájárult az önkormányzat tulajdonosi jogait gyakorló bizottság ahhoz, hogy a Főgáz Zrt.-be beolvadjon a cég gázkereskedelmi kft.-je, amelynek tavaly nyáron még egymilliárd forintos vesztesége volt. Döntött a bizottság arról is, hogy az összevont cégben is tulajdonos kíván maradni. Ezzel a szándékkal egyetértett Bagdy Gábor is, mert, mint mondta, az összeolvadással gyakorlatilag egy új cég jön létre.
Csak az MSZP-SZDSZ szavazatokkal fogadta el a bizottság azt a javaslatot, hogy a Főtáv Zrt. egymillió forint helyett ötmillió forinttal támogassa 2009-2013 között évenként a Budapest Bank Budapestért Alapítványt. Az ellenzék kifogásolta, hogy a decemberben elfogadott egymillió forintos támogatási döntésüket most újabb vállalati kezdeményezés nélkül további négymillió forinttal kibővíttette a városvezetés.
Bagdy Gábor kezdeményezésére a bizottság megerősítette azt a korábbi határozatát, amelyben választ kértek a városvezetéstől arra, hogy az önkormányzati cégek milyen alapítványokat támogatnak. Bagdy Gábor leszögezte, ha a főpolgármester által elnökölt Budapest Banki alapítványnak több pénzt akarnak adni, azt ne a cégek fizessék, hanem a fővárosi önkormányzat költségvetése. Az alapítvány ugyanis döntően kulturális, oktatási, művészeti jellegű szponzorációt folytat.