Buda Péter a radikalizmus veszélyeiről

A vallástörténész-politikai elemző jelenleg biztonságpolitikai kutatásokat végez az USA-ban. Az amerikai nemzetbiztonsági jelentések szerint a jövőnket fenyegető egyik komoly veszély a jobboldali radikalizmus felerősödése. Az elemzőt a hazai szélsőséges társadalmi jelenségekről kérdezte SÁNDOR ZSUZSANNA; a teljes interjút a 168 Óra csütörtökön megjelenő számában olvashatják.

2009. július 1., 21:06

– A szélsőségesek akkor is veszélyesek, ha nincsenek többségben. Csoportjaik szervezettek, erőszakosak, és transzcendens küldetéstudatuk van. Tényleges számuknál jóval nagyobb a politikai befolyásuk – hívja fel a figyelmet a veszélyre Buda Péter vallástörténész. – A Jobbik EP-választási sikere egyértelműen jelzi: ezeket a tendenciákat sokkal komolyabban kellene venni. A demokrácia alapjait fenyegetik.

Az elemző összehasonlítja a magyarországi helyzetet a nyugat-európaival és megállapítja: az itteni és a nyugati radikalizálódás között alapvető különbségek vannak. Nagy-Britanniában, Franciaországban a szélsőséges csoportok elszigeteltebbek, nincs „átjárásuk” a vezető jobboldali pártok és holdudvaruk felé. Nyugati mértékadó konzervatív lapokban nem jelenhetnek meg olyan gyűlölködő írások, mint a Magyar Hírlapban. A hazai szélsőjobbot nagymértékben jellemezi a rasszizmus, antiszemitizmus, homofóbia. – Tipikus radikális jelenség a hálózatépítés. Apró „sejtek” révén hatékonyan tudnak mozgósítani, tudják kontrollálni a helyi közösségeket - teszi hozzá Buda Péter. – A Hamasz vagy a Muszlin Testvériség is „hálózatfejlesztéssel” kezdte, és karitatív munkával nyerte el az emberek bizalmát. Oktatási és szociális feladatokat is vállaltak. A Hezbollah saját egészségügyi rendszert tartott fenn, ápolókkal, orvosokkal.

Buda Péter szerint a Jobbik sok tekintetben az iszlám radikálisok mintájára működik. Példaként hozza Morvai Krisztina március 15-i beszédét. A párt európai uniós képviselője arra szólította fel híveit: úgy harcoljanak, mint a Hamasz és a Hezbollah. – Terrorszervezeteket állított példaképnek - hangsúlyozza az elemző.

Politikai terrorizmus bontakozik ki nálunk? Buda Péter válaszát a legújabb 168 Órában olvashatják.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.