Berlinben kétlik, hogy Orbán tervéből lehet valami
A németek és az uniós elnökséget adó hollandok Törökországra teszik tétjüket, Orbán viszont Macedóniára játszik a menekültválságban. A magyar kormányfő és egy-két kelet-európai szövetségese lezárná a görög–macedón határt, az ötlet mellesleg visszhangra talált Junckernál és az osztrákoknál is – írja a Frankfurter Rundschau.
Ugyanakkor a német és a francia külügyminiszter a héten annyit már elért, hogy Athén biztonságos harmadik államnak nyilvánította Törökországot. Most Ankara van soron: ha visszaveszi a görögöktől az oda átjutott migránsokat, akkor becsukódna a balkáni út. A szíreket viszont befogadnák a földrészen. Ezzel szemben Orbán, valamint Cerar szlovén vezető egyáltalán nem akarnak menekülteket látni Európában, elvetik a kontingenseket is. A brüsszeli bizottság elnöke azonban csupán taktikai megfontolásokból támogatja a macedón megoldást. Juncker ugyanis azt reméli, hogy ily módon aktívabb határvédelemre tudja ösztökélni Görögországot.
Hogy Orbán tervéből egyáltalán lehet valami, azt Berlinben erősen kétlik. Ez esetben ugyanis kizárnák a görögöket Schengenből, az ország magára maradna a migránsok minden terhével. Zűrzavaros állapotok alakulnának ki és ismét kiéleződne a viszony Athén és Ankara között. Az uniónak mindeközben szavatoló tényezőként a tekintélyelvű szkopjei rezsim mögé kellene állnia. Ez azonban jelzés lenne a térség öt másik államának, hogy nem kell igazodniuk a felvétel szigorú követelményeihez, kényelmesen berendezkedhetnek anélkül is az EU előszobájában. Orbánnak persze ez aligha számít, ő egyébként is az autoriter uralmi formákkal rokonszenvezik, és ha az általa szorgalmazott javaslat megbukik az embercsempészeken, Magyarországnak akkor sem kell a következményektől tartania – jegyzi meg a lap.
De a régióban sem mindenki ért egyet ezzel a radikális elképzeléssel. Bulgária például attól fél, hogy megint tranzitország lesz belőle. Ugyanilyen okokból borúlátóak a horvátok is. Ezért megállapodás nem várható a jövő heti uniós csúcson. Persze a német–holland indítvány elfogadásához elég, ha elegendő állam jelzi, hogy kész menekülteket fogadni Isztambulból. Úgy néz ki, hogy közéjük tartozik Franciaország is.
(Szelestey Lajos/Klubrádió)