Balekok vagy eszközök vagyunk egy nemzetközi játszmában? – Kérdőjelek az afrikai magyar kereskedőház körül
Nagy utat tett meg Duma Gideon Boko, a botswanai ellenzéki pártok egyesített mozgalmának – Umbrella for Democratic Change (UDC) – vezére: szegénysorból felemelkedve jutott el a Harvardra, majd a mozgalom élére. Az általa vezetett tömörülésnek esélye van arra, hogy a következő választáson leváltsa az országot az 1966-os függetlenné válás óta megszakítás nélkül vezető kormányoldalt, amelyet a 2008 óta hivatalban lévő Ian Khama vezet, aki egyébként az ország első elnökének fia. Pártja, a Botswana Democratic Party (BDP) jelentős támogatásokat kap az Egyesült Államok költségvetéséből is gazdálkodó National Endowment for Democracy (NED) alapítványtól.
Botswana máris kampányüzemmódba kapcsolt, mert a 2019-es választások fordulatot hozhatnak, s Boko történelmet írhat. Ez a lehetőség azonban túlmutat az országon. A Dél-Afrikával és Zimbabwéval is szomszédos államban, amely a Brit Nemzetközösség tagja, erős az amerikai befolyás, Boko viszont az önrendelkezést tűzte zászlajára. Mindemellett az ellenzéki vezér – aki Hillary Clinton meghívását elfogadva jelen volt a demokraták 2016-os philadelphiai konvencióján – közben másfelé is kacsingat, és élvezi a fű alatt érkező támogatások előnyeit. Boko ugyanis a marokkói, valamint a botswanai kereskedőházat üzemeltető Hungbots Ltd. vezérigazgatója is – s magyar szemmel a történet itt kezd érdekessé válni.
A cég társtulajdonosa, Imre Gábor, aki amúgy az infokommunikációs szektorra specializálódott, és a kormányzati hálózatbiztonság fejlesztésében is szerepet játszó Ayudate Holding Tanácsadó Kft. ügyvezetője. Ez utóbbi cég a meghatározó tulajdonosa a Magyar–Etióp Kereskedőház Kft.-nek, amelyet tavaly Magyar–Afrikai Fejlesztési Kft.-re kereszteltek át. A másik tulajdonostárs a magas szintű orosz kapcsolatokkal rendelkező Hujber Ottó köpönyegéből előbújt Dunai Repülőgépgyár Magyarország Kft.
Hujber a kilencvenes években az MSZP vállalkozói tagozatának elnöke volt. Az ő, Máté László – 1990 után az MSZP pénztárnoka, majd alelnöke – és Kapolyi László korábbi ipari miniszter vállalkozásai kaptak a Horn-kormány idején állami felhatalmazást az orosz államadósság leépítésére. A folyamat botrányoktól volt hangos. Ebben központi szerepet játszott Hujber egyik cége, a fegyverkereskedelmi engedéllyel is rendelkező Intertraverz Zrt. A vállalkozás már a kilencvenes évek elején orosz katonai és polgári helikoptereket állomásoztatott és javított az egykori Pestvidéki Gépgyár tököli hangárjaiban. A cégből a felszámolást követően alakult meg a Dunai Repülőgépgyár Rt., ennek régi-új vezérigazgatója, Kovács Géza Péter az Intertraverz igazgatótanácsában is helyet kapott, s egyben a haditechnikai cégeket tömörítő Magyar Védelmiipari Szövetség elnöke volt.
A tököli gyárból évekkel később többek között négy helikoptert is eladtak Etiópiának, emellett a cég az etióp katonai vezetés megrendelésére helikoptereket újított fel. A stockholmi székhelyű békekutató központ, a SIPRI adatbázisa szerint 2011 és 2015 között Magyarország Ukrajna és Kína után a harmadik helyen állt a hadiipari beszállítások terén Etiópiában 41 millió amerikai dollár értékű forgalommal.
A Panama-iratok kiszivárgása után derült fény arra, hogy Hujber a tulajdonosa – a liechtensteini bejegyzésű Ost–West Stiftungon keresztül – a dél-karibi offshore paradicsomban bejegyzett Loyal Banknak, amely jelentős kétes eredetű orosz és bolgár pénzeket forgat.
De a Magyar–Afrikai Fejlesztési Kft. társtulajdonosi köre is figyelemre méltó. Az Ayudate Holding Tanácsadó Kft. a dániai Ayudate Investments Group anyavállalat tulajdonában van. Utóbbi valódi tulajdonosait a Tamares Holdings Cyprus Ltd. rejti, amely ciprusi bejegyzésű, és orosz nevű tisztségviselői vannak. Az Ayudate Investments Group jogelődjét Terner Géza alapította. Terner Hujber régi harcostársa, ő próbálta megmenteni a szocialista pártnak egy opciós szerződéssel a volt csillebérci úttörőtábort, majd a 4-es metró projektcégének vezetője lett. Szerepelt a neve a Magyar–Orosz Kereskedelmi Kamara tagjegyzékében is. 2017 januárjában az Alstom metrókocsik beszerzése kapcsán indított büntetőügyben a Központi Nyomozó Főügyészség indítványára a Budai Központi Kerületi Bíróság elrendelte Terner nemzetközi körözését, a Strabag építőipari cég korrupciógyanús pártfinanszírozási ügyeiben az osztrákok is szerették volna meghallgatni tanúként, de eddig nem sikerült megtalálni. Egymástól független sajtóinformációk szerint Izraelben tartózkodik.
Az üzlet azonban nem ismer határokat. A Magyar–Afrikai Fejlesztési Kft. ugyanis részt vesz a kontinens tömegközlekedésének fejlesztésében: a villamosbizniszben is utazik.
Etiópiába már megérkezett annak a villamosnak az eddig Szegeden porosodó prototípusa, amelyet a Dunai Repülőgépgyár az afrikai piacra gyártana.
Ezeket a villamosokat helyben szerelnék össze. Ráadásul ha a fejlesztésekre rábólintanak a térségben, akkor a nyomvonalak kialakítását is a cég végezné, miképp az utastájékoztatási, valamint a szoftveres vezérlési rendszereket is Magyarország szállítaná.
Külföldi források szerint a magyar állam havonta 25 és 45 ezer dollár közötti összeggel finanszírozza az afrikai kereskedőházainkat. Szerettünk volna pontos számot tudni, ezért kerestük a Magyar Nemzeti Kereskedőház, valamint a Magyar–Afrika Kft.-ben domináns Ayudate Kft. illetékeseit, de írásbeli kérdéseinkre eddig nem kaptunk választ. Az etióp sajtó viszont arról számolt be a közelmúltban, hogy a projekt sínen van, a Bank of Ethiopia, valamint a magyar Eximbank megállapodott a tömegközlekedés-fejlesztési program finanszírozásról.
Időközben Boko egyik harcostársa, Titus Wa Nteyathei nyílt levelet jelentetett meg a The Botswana Gazette című lapban. Ebben azt veti Boko szemére, hogy a saját képére formálta az UDC mozgalmát: megváltozott, intoleráns a kritikusokkal szemben, ezért ideje lenne félreállnia. A kormánypárt pedig, hosszú évek tapogatózását követően, hirtelen elindította egy új, elektronikus választási rendszer beszerzését indiai forrásból. A Bharat Electronics Limited évtizedes gazdasági kapcsolatot tart fenn az ország vezetésével, miközben korábban más cégek nyilvános prezentációját – egyben pályázati részvételét – élből elutasították. A rendszert már több országban letiltották, mert szakértők szerint alkalmas a választási eredmények manipulálására.
Ebben az egyre feszültebbé váló helyzetben úgy tűnhet, hogy a magyar kormány, az ellenzék vezetőjének orosz titkosszolgálati kapcsolatokkal és fegyverkereskedelmi engedéllyel is rendelkező üzleti érdekeltségeit támogatva, állást foglal a botswanai politikai táborok között, s ezzel a térség nemzetközi érdekviszonyaiba is beleavatkozik.
A hazai külügy viszont optimista. Arra hivatkoznak, hogy működnek gazdasági kapcsolataink a fekete kontinenssel. Vajon tényleg nem látják, hogy milyen árat fizethetünk érte?
Botswanától Budapestig
Míg az afrikai áttörés várat magára, az Imre Gábor vezette Ayudate Holding Tanácsadó Kft. a ProMontel Invest Zrt. részvényeinek megvételével idehaza bevásárolta magát a vasúti biztosító berendezési hálózatok telepítésére szakosodott ProMontel Távközlési és Kivitelező Zrt.-be, amely régi motoros a távközlés-fejlesztési szakmában. A 3-as metró felújításaiban megbízásra vágyó szakcégek szerint a felcsúti kisvasútvonalat építő Swietelsky ernyője alatt a ProMontel Zrt. a legesélyesebb az M3-as IT-hálózat fejlesztésének projektjére, amelyből így már az Ayudate tulajdonosi köre fog hasznot húzni.Hacsak Tarlós István be nem int. Merthogy feltűnt a háttérben Tombor András, s a főpolgármester egyértelműen kinyilvánította: a két miniszterelnöki tanácsadó guru – a másik Habony Árpád – üzleti érdekköreit nemkívánatosnak tartja a fővárosi közbeszerzéseken.