Az LMP nagy valószínűséggel át fogja lépni az ötszázalékos küszöböt

A 2010-es országgyűlési választások egyik legizgalmasabb kérdése, és a közvélemény-kutatók egyik legnagyobb dilemmája, hogy hány párt jut be a parlamentbe, konkrétabban, bejut-e az LMP és az MDF. Az 1200 fős mintán, 2010. március 3-8 között készült felmérése ezt is vizsgálta. A párt szerint a siker az aktivistáknak köszönhető. De ilyen egyszerű lenne a képlet?

2010. március 22., 16:01

Az LMP a választók négy százalékának, a biztos szavazók, biztos pártválasztók öt százalékának a voksára számíthat. Ennél jóval többen, 16 százaléknyian vannak, akik szeretnék, ha az LMP bejutna a parlamentbe. Az MDF a népesség három százalékának szimpátiáját nyerte meg, és a biztos szavazók, biztos pártválasztók közül is csak három százaléknyian mondták, hogy rá szavaznak a választások első fordulójában. Az MDF lényegesen erősebb ellenérzéseket szült a választókban, mint az LMP, miközben a megkérdezettek 17 százaléka kifejezetten örülne annak, ha az egykori rendszerváltó párt nem kerülne be a parlamentbe, az LMP bejutását csak két százaléknyian minősítették nemkívánatosnak.

Mindkét kis pártot sújtja választóinak viszonylagos passzivitása, támogatóik jóval kisebb arányban biztosak benne, hogy áprilisi 11-én leadják voksukat, mint a Fidesz-KDNP vagy a Jobbik szimpatizánsai. Ez a helyzet azonban gyorsan megváltozhat, ha kiderül, hogy a két párt minden megyében tud listát állítani, így esélyes a parlamentbe jutásra, tehát a rájuk adott voksokat nem (feltétlenül) hiába adják le a s szavazók.

A harmincon aluliak pártja az LMP

A két párt támogatottságában közös, hogy az átlagosnál jobban szimpatizálnak velük a diplomások, de a hasonlóságok itt véget is érnek. Az LMP támogatottsága az életkor előrehaladtával csökken. Legnagyobb arányban a harminc év alatti fiatalok (hat százalék) és a diplomások (hét százalék) támogatják. Egyáltalán nem sikerült viszont meggyőzni a pártnak a szakmunkásképzőt végzetteket és a nyugdíjasokat, hogy rá szavazzanak. Az MDF-re inkább szavaznának a férfiak, mint a nők, de legnagyobb, öt-ötszázalékos támogatottsága a pártnak a diplomások és a megyeszékhelyek lakóinak körében van.

A pártok támogatóinál jóval szélesebb azok tábora, akik elképzelhetőnek tartják, hogy rájuk szavaznak. Az összes megkérdezettek két százaléka mondta, hogy mindenképpen az LMP-re szavaz, és további húsz százalékuk, hogy előfordulhat, hogy így tesz. Az MDF esetében egy százalék a rendkívül elkötelezett szavazó, és további 19 százalék azok aránya, akik azt mondták, előfordulhat, hogy rá szavaznak - foglalta össze a Kossuth Rádió.

A bizonytalanoktól kaphatnak támogatást

A két párt egymás riválisa abból a szempontból, hogy legnagyobb arányban éppen egymás szavazóitól remélhetnek plusz támogatást, de ez adott esetben még jól is jöhet nekik. Az MDF-szavazók 31 százaléka elképzelhetőnek tartja, hogy az LMP-re adja voksát, míg az LMP támogatóinak 33 százaléka gondolja ugyanezt az MDF-ről. Más pártok támogatóitól jóval kisebb arányban remélhetnek segítséget. Ez különösen ott lehet fontos, ahol vagy az LMP, vagy az MDF nem tud egyéni jelöltet, vagy listát állítani. Ezeken a helyeken elképzelhető, hogy a szavazóik átszavaznak a másik pártra. A pártok támogatottsága miatt ez persze szükségképpen csak egy-két százalékot jelenthet. De ennek is óriási jelentősége lehet abban, hogy ellensúlyozza azokat az esetleg hiányzó szavazatokat, amelyeket azok a szimpatizánsok adtak volna le, akik olyan megyében élnek, ahol nem tudott listát állítani a párt. Egymás szimpatizánsai mellett még a jelenleg bizonytalan szavazóktól remélhet támogatást az LMP és az MDF.

A LMP parlamentbe jutását elősegítheti, hogy négy százaléknyi támogatója mellett további hat százaléknyian vannak azok, akik szeretnék, ha a párt a parlamentbe jutna, és elképzelhetőnek tartják, hogy rá szavazzanak. Igaz, felüknek van már választott pártja, de még így is marad három százaléknyi választó, akinek nincs kedvenc pártja, viszont szimpatizál az LMP-vel. Közülük két százaléknyian biztosra ígérték részvételüket a választáson. Ha az ő szimpátiájukat sikerül az LMP-nek szavazatokban realizálni, és saját szavazótáborát aktivizálni, akkor nagy valószínűséggel át fogja lépni az ötszázalékos küszöböt. Ha azonban bármelyik feltétel hiányzik, akkor az eredmény megjósolhatatlan.

Az MDF segítségére azok siethetnek az utolsó pillanatban, akik jelenleg nem tartoznak ugyan a szavazói közé, de elképzelhetőnek tartják, hogy rá szavaznak, és Bokros Lajos számukra a legrokonszenvesebb listavezető. Ők négy százaléknyian vannak. Közülük három százaléknak nincs választott pártja, és két százalék még biztosra is ígérte részvételét a választáson. Ha ezt a választói csoportot egy az egyben hozzáadjuk a biztos szavazó, biztos pártválasztó MDF-szimpatizánsok három százalékához, akkor vagyunk éppen az ötszázalékos küszöbön.

Vagyis erőteljes mozgósítással és a bizonytalan szimpatizánsok maguk mellé állításával még mindkét kis párt támogatottsága elérheti a parlamenti küszöböt, de erre jelenleg az LMP-nek van nagyobb esélye.

LMP: az aktivistáknak köszönhető a siker

A Lehet Más a Politika közleményben tudatta szerkesztőségünkkel: köszöni minden tagjának, aktivistájának és szimpatizánsának, hogy az elmúlt hetekben, az ajánlószelvény gyűjtés időszakában közös munkával közelebb segítették a pártot a sikerhez, és ezáltal az országot ahhoz, hogy valódi politikai alternatíva jelenjen meg a parlamentben.

Az LMP választmánya nagyra becsüli mindazt a munkát, amit az aktivisták és támogatók koruktól, nemüktől, végzettségüktől, foglalkozásuktól függetlenül a közös cél érdekében végeztek. Biztosak vagyunk benne, hogy az önérdektől mentes önfeláldozás és lelkesedés meghozza a gyümölcsét, és az LMP hamarosan a parlamentben fogja képviselni a fenntarthatóság, a demokratikus részvétel és a társadalmi igazságosság elveit.

Közölték: csak egyetérteni tudunk Tölgyessy Péterrel, aki ma reggel a Kossuth rádióban ezt mondta: „nem lehet eléggé tisztelni és dicsérni a Lehet Más a Politika aktivistáit, pontosan azt tették ugyanis, ami országunkban leginkább hiányzik: egy ügy érdekében akkor alapítottak pártot, amikor még igencsak szerény volt az esély a sikerre. Nem a pénzért, a nyilvánosság csillogásáért dolgoztak, hanem jobbára tiszta hazaszeretetből. Ha valamire, hát pont erre, a közvetlen érdek nélküli elszánásra volna szüksége a beteg országnak...”

"Mi, LMP-sek már tudjuk: az ország gondjaira van pozitív, előremutató és fenntartható megoldás. Tudjuk, hogy nem kell beletörődni az elmúlt húsz év nyomasztó gyakorlatába, hogy ez az ország lehet olyan, amilyennek szeretnénk. Az LMP aktivistáinak óriási szerepe van abban, hogy az előttünk lévő három hétben még több embernek megmutassuk, hogy Magyarországon is lehet tiszta a közélet, élhető a környezet és békés a társadalom, ha mindannyian részt veszünk és szavazatunkkal változtatunk a mostani állapotokon. Az LMP aktivistáinak rengeteget köszönhetünk már most is. Ők azok, akik bebizonyították és hitelesen képviselik, hogy IGEN, LEHET" - írta közleményében az LMP választmánya és Karácsony Gergely kampányfőnök.

Visszahívott tejtermék került a boltokba – a Kifli.hu azonnali intézkedéseket tett egy lejárt szavatosságú, laktózmentes Mizo UHT tej kapcsán. A hatóság arra figyelmeztet: a termék fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért senki ne igyon belőle, és vigye vissza, ha vásárolt belőle.