Az Economist alázza Schmittet és Magyarországot

Ciki lett Magyarország és ciki lett az "álamfő" - ez derül ki az Economist tegnapi cikkéből. A brit gazdasági lap szerint mostanra a köztársasági elnöknek a lemondását kellene írnia - vagy legalább találnia egy lemondólevelet, amit lemásolhat.

2012. március 28., 10:03

Ha bárki meg szeretné érteni, mi folyik manapság Magyarországon, nem is kellene mást tennie, mint vetni egy pillantást Magyarország köztársasági elnökére és a körülötte kirobbant botrányra - kezdi a cikkét az

Economist.

"Az olimpiai program elemzése" címmel elkészített doktori disszertációját Schmitt summa cum laude (a lehető legjobb) eredményre értékelték a Testnevelési Egyetemen 1992-ben. De a hvg.hu kiderítette, hogy egy bolgár sporttörténész, Nikolai Georgiev disszertációjából másolta a saját dolgozata nagy részét - ismerteti a tényeket az Economist. A Semmelweis Egyetem ennek kivizsgálására bizottságot állított fel.

Az Economist megjegyzi, hogy Schmitt Pál kiállt az ártatlansága mellett, azt hangoztatva, hogy történészek vizsgálták a dolgozatot. Beismerte, hogy együtt dolgozott a bolgár tudóssal és , hogy azonos forrásokat használtak fel a munkájukhoz.

Az Economist azt írta: a vizsgálódó bizottság jelentése 1000 oldalnál többet tesz ki, de tegnap közzétettek egy három oldalas összefoglalót. Ebben az is áll, hogy 17 oldalt Schmitt Pál egy bizonyos Klaus Heinemantól, egy német sportszociológustól másolt; 180 oldalt pedig Georgievtől. A bizottság megállapított,a hogy a disszertáció nem felel meg a formai követelményeknek sem: hiányzik belőle a bibliográfia és a hivatkozás is.

Az Economist nagy levegőt vesz és ráborítja az asztalt az "álamfőre": a legtöbb országban - írják - Schmitt úrnak már a lemondó levelét kellene írnia, vagy legalább találni egy mintát, amit lemásolhat. A lap emlékezetet: egy évvel ezelőtt a német védelmi miniszter, Karl-Theodor zu Guttenberg mondott le, poontosan ugyanezen okból: plagizálta a PhD-dolgozatát.

De ez nem így működik Magyarországon - folytatja az Economist kissé kegyetlenül. A bizottság ugyanis megállapította, hogy bár Schmitt Úr a disszertáció nagy részét másolta és a sajátjának tüntette fel, nem büntetendő. A problémát inkább a tanáraira, bírálóira hárította, amiért nem végezték el munkájukat pontosan. Schmitt úr tézise megfelelt a formai követelményeknek, így megtarthatja a tudományos fokozatát.

A bizottság döntése nevetség tárgyává vált az egész országban - finomít a véleményén az Economist. A Semmelweis Egyetem, az egykor annyira tiszteletben tartott oktatási intézmény egy egér bátorságát felmutatva kritizálta a dolgozatot. Az egyetem megbecsültségét szétrombolta, hogy megpróbálta megvédeni Schmitt Pál imázsát - írja a lap.

Mind a négy ellenzéki párt lemondásra szólította fel Schmittet. De az elnök elvtársai a Fideszben mellé álltak. Az ügy lezárva - jelentették ki.

Orbán Viktor múlt évben közölte: a mutyik időszaka lezárult. "Országunk nem lesz többé következmények nélküli ország" - idézi a miniszterelnököt az Economist. A lap keserűen megjegyzi: úgy látszik, az "álamfőnél" ezt nem alkalmazzák.