Akinek minden magyarnál jobb éve volt: Mészáros Lőrinc, Orbán Viktor jóbarátja
Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester, Orbán Viktor barátja, a több milliárd forint társasági adókedvezménnyel megtámogatott felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémiát működtető Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány elnöke hivatalosan még nem a leggazdagabb magyar, ám nagy kérdés, hogy ha követhetetlen vagyonmozgásait egyszer valóban összegezhetné valaki, miféle eredményre jutna.
Esélyes ugyanis, hogy ha Mészáros és cégbirodalma gyarapodása a tavalyihoz, s az ideihez hasonló mértékben halad tovább jövőre, az ő nevén lévő – sokak szerint Orbán Viktornak őrzött – vagyon hamarosan már csak világviszonylatban lesz mérhető.
Emlékezetes, néhány éve Mészáros Lőrinc a Heti Válasznak adott interjúban állította:
„Abban, hogy eljutottam idáig, bizonyára szerepet játszik a Jóisten, a szerencse és Orbán Viktor személye, de én soha nem privatizáltam, nem nyúltam le semmit, mindent a munkámmal és az eszemmel szereztem meg."
Ehhez képest az RTL Klub híradójának számítása szerint Mészáros cégei 2016-ban összesen 225 milliárd forint közbeszerzésből származó bevételt könyvelhettek el, az idei évhez képest márpedig a tavalyi kutya füle volt...
Nem is teszük kísérletet arra, hogy végigvegyük a 2010-es kormányváltást, s kétharmados Fidesz-járást követő, még a magyar politikai „kultúrában" is mesés gazdagodás útját, kizárólag a 2017-es esztendő Mészáros-eseményeiből szemezgettünk.
Listára került
A Forbes 2017-es listája szerint továbbra is Csányi Sándor OTP-vezér a leggazdagabb magyar, 294,3 milliárd forintos vagyonával. Ez 11 milliárd forinttal több, mint a 2016-os eredménye. Őt követte Demján Sándor, aki tavaly óta egy helyet javított, köszönhetően hogy a 2016-os 182,1 milliárd forintos vagyonát 192 milliárd forintra növelte. Szintén eggyel feljebb jutott a listán a tavalyi eredményéhez képest Gattyán György, aki 188,6 milliárd forinttal dicsekedhet. Ezzel szemben a 2016-ban bronzérmes Bige László lecsúszott a hatodik helyre, méghozzá úgy, hogy míg egy évvel ezelőtt 182,1 milliárd forintos vagyona volt, ez 2017-re lecsökkent 120 milliárd forintra. A legnagyobb vagyonnövekedést azonban nem más produkálta, mint az egykori gázszerelő, jelenlegi felcsúti polgármester és üzletember, Mészáros Lőrinc, akinek egy év alatt 70 milliárd forinttal nőtt a vagyona. Ezzel a tavalyi Forbes-listához képest, amelyen 28. helyezett volt, 20 helyet javított. Közvetlenül mellette a kilencedik helyen áll gyakori üzlettársa, Szíjj László, aki mindössze 400 millió forinttal maradt le Mészárostól.
A felcsúti polgármester egyik fő cége a feleségével fele-fele arányban tulajdonolt Mészáros és Mészáros Kft., amely az építőiparban erős, s amellyel első nagy közbeszerzései sikereit, valamint a vagyonnyilatkozataiból rendre nehezen kinyerhető személyes vagyongyarapodását megkezdte. Mára jelentőssé vált agrárbirodalmának központi cége, a növénytermesztéssel, állattenyésztéssel, húskészítmények előállításával, malomiparral foglalkozó Búzakalász 66 Felcsút Kft., emellett tulajdonolja a vasútépítésekkel és -felújítással, villamosberendezések gyártásával foglalkozó R-Kord Kft.-t, melynek tavalyi árbevétele csaknem megháromszorozódva 17 milliárdra, a profitja megötszöröződve 3,6 milliárd forintra nőtt egyetlen év alatt – utóbbit ki is vette a cég egyszemélyi tulajdonosa, Mészáros Lőrinc osztalékként.
A felcsúti polgármester – aki idén azt is bejelentette, hogy nem indul újra a település vezetéséért 2019-ben, aminek nyilván semmi köze a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséghez – ezeken a vállalkozásain túl, lényegében két év alatt épített mára átláthatatlan, az államigazgatást és minden befolyásosabb szektort érintő céghálózatot, ráadásul egyáltalán
nem tudni, hogy Mészáros mennyiért, milyen kondíciókkal és mekkora hitelfelvétellel vásárolta és vásárolja sorra a cégeket. Egyelőre annyi derült ki: mára Magyarország 17 megyéjében 125 cége, 21 szállodája és 13 kempingje van Mészáros Lőrinc felcsúti polgármesternek.
Mindezt csupán azért érdemes áttekinteni, mert Mészáros 2017-es éve valójában még 2016 őszén kezdődött. A „szimpla" nemzeti nagytőkésből rekordgazdaggá vált Mészáros ugyanis 2016 őszén lépett be a médiapiacra, s egyetlen év alatt a legmeghatározóbb médiatulajdonossá vált. A leginkább aljasnak nevezhető módszerekkel leállított működésű Népszabadság kiadójának, a Mediaworks Hungary Zrt. részvényeinek 100 százalékát ugyanis 2016. október 25-én a Mészároshoz közeli zavaros hátterű Opimus Press Zrt. szerezte meg. A tranzakció mögött többen politikai leszámolást sejtettek, hiszen a lap korábban a Fidesznek kínos ügyekről számolt be. Akkor Mészáros egy, a Bors című lapnak adott interjúban azonban tagadta, hogy ő vette volna meg a lapot és azt állította, hogy egyetlen Opimus részvénye sincs és nem is volt. Tagadta azt a hírt is, miszerint bizalmasa, Csík Zoltán igazgatósági tag lenne ugyanott. Magáról a lap megszüntetésről nem volt véleménye, de elmondta, hogy a média „fura világ”, ahol karaktergyilkosságot igyekeznek elkövetni ellene.
Hozzátette még, hogy a már meglévő cégeivel szeretne a jövőben foglalkozni, és hogy ő üzletember, nem politikus.
Az viszont köztudomásúvá vált, hogy idő közben megvette az Echo TV-t, ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy „jó tévét szeretne", amire a Fidesz majd támaszkodhat a kampányban, de azt tagadta, hogy Orbánnak beleszólása lenne a tévécsatorna működésébe. Később az is kiderült, hogy Mészáros megvásárolta Gyárfás Tamástól a korábban a Nap TV-nek is otthont adó Angol utcai épületegyüttest, hogy állítása szerint oda költöztesse az Echo TV-t.
Csakhogy, „meglepetésre" 2017. március 3-án Mészáros megvásárolta a Népszabadság bezárásához köthető Opimus Nyrt. 16,9 százalékos tulajdonrészét. A tranzakció után látványosan emelkedni kezdett a cég részvényeinek árfolyama, a cég forgalma már év közepére 11-ről 15 milliárdra hízott, igaz, ez csak ahhoz volt elég, hogy a megelőző évi 2,2 milliárdos veszteség apadjon 930 millióra. A lapfelvásárlásokhoz a pénzt 6,2 milliárdos kötvénykibocsátással előteremtő Opimus Press Zrt. ugyan szerény, 8 milliós nyereséget termelt, de ezt úgy, hogy a bő 100 milliós kamatfizetést az adósság után letudta a cég.
Hogy meddig terjed Mészáros médiaportfóliója, – noha a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) weboldalán található országos sajtóterméklista szerint a Mészáros-birodalom kiadói összesen 192 újságot adnak ki – egyelőre feltáratlan, hiszen csak idén újabb rádiókat, s más, például a hirdetési és terjesztési piacon is jelentős befolyásokat kebeleztek be cégei, ám az biztos, hogy a lappiacon egyeduralkodó a felcsúti polgármester. A Mediaworks bekebelezése után ugyanis Mészárosé lett a Magyar Idők, a Nemzeti Sport, valamint három kivételével az összes megyei lap: a 24 óra (Komárom-Esztergom megye), a Békés Megyei Hírlap, a Dunántúli Napló (Baranya megye), a Dunújvárosi Hírlap, a Fejér Megyei Hírlap, a Heves Megyei Hírlap, a Nógrád Megyei Hírlap (amelyet július elején adott el a Nógrádi Hírcentrum), a Napló (Veszprém), a Petőfi Népe (Bács-Kiskun), a Somogyi Hírlap, a Tolnai Népújság, az Új Néplap (Jász-Nagykun-Szolnok megye), a Vas Népe, a Zalai Hírlap, továbbá a Délmagyarország (Csongrád megye), a Kisalföld (Győr Moson-Sopron megye), az Észak-Magyarország (Borsod-Abaúj-Zemplén megye), a Hajdú-Bihari Napló, valamint a Kelet-Magyarország (Szabolcs-Szatmár-Bereg megye) is.
2017 áprilisában Mészáros Konzum Zrt. nevű cége és magánszemélyként Mészáros állandó jellegű üzlettársa és barátja, Jászai Gellért megvette az egyik legnagyobb balatoni turisztikai céget, az egykor állami Balatontouristot, mellyel jelentős balatoni kempingterületekre tettek szert. Az előző tulajdonosok egy luxemburgi cég mögött rejtőztek, Jászai viszont már a kétezres években feltűnt a cégcsoport tulajdonosai közt egy időre. A mostani vételi árat nem közölték. Mint a legnagyobb környékbeli turisztikai cég tavalyi árbevétele több mint 1,7 milliárd forint volt.
Miközben a Mészáros-érdekeltségbe tartozó cégek szinte naponta nyertek a legnagyobb összegű uniós és hazai forrású közbeszerzési eljárásokon, a felcsúti nagytőkés újabb és újabb piaci területekre lépett be.
A tulajdonában levő Visonta Projekt Kft. 30 milliárd forintos beruházással 2018-ra felépíti Visontán Magyarország első búzakeményítő gyárát. Ehhez a cég 6,2 milliárd forintot kapott a magyar államtól, ezen felül pedig az Eximbank és az MKB Bank is nyújtott neki hitelt, noha a Visonta sem az alapítás évében, sem 2016-ban egy fillér bevételre sem tett szert, mindkét évben mínuszos beszámolót adott le.
Nyár elején az is kiderült, hogy Mészáros vételi ajánlatot tett az ország második legnagyobb erőművének, a Mátrai Erőműnek német kézben levő 73 százalékos részvénypakettjére. A hatalmas bevásárlást hónapokon át agyonhallgatták, mire decemberben a Mátrai Erőmű hivatalosan Mészáros Lőrincé lett.
Ám az ehhez szükséges lépcsőfokokhoz tartozhatott, hogy a korábban oly bőkezűen hitelező bankot is bekebelezte a polgármester. 2017 júniusának elejére ugyanis Mészáros Lőrinc és cége megvásárolta az MKB Bank 49 százalékát. Az ötödik legnagyobb hazai bank, az MKB fele fölötti befolyással a felcsúti nagytőkés egy újabb vagyonhatárt lépett át, s belépett a már említett Csányi Sándor OTP-vezért, valamint Demján Sándor „klubjába".
Kisebb színes adalék ehhez, hogy augusztusban kiderült, Mészáros és családtagjai épp OTP-hitelek révén tudtak földbirtokosok lenni, miközben az OTP Mészáros cégeit is jelentősen meghitelezte. Ugyanekkor Mészáros az MKB Bankban szerzett érdekeltsége révén maga is hitelezett részben a saját cégeinek, részben egyéb politikához közeli személyeknek.
Szeptemberre az eddigi öt mellé újabb három borászati cég került Mészáros érdekeltségébe. Az új szerzemények a Badacsonyi Pincészet Kft., a Tihanyi Borászati Kft., illetve a Tihany-Vin Kft.
2017 október 3-ától a Budapesti Értéktőzsdén (BUX) Prémium kategóriájában kereskedtek a Mészáros érdekeltségébe tartozó, korábban Opimus nevű Opus Global Nyrt. részvényeivel, amit mindössze 15 részvény mondhat a magáénak. A 2016 szeptemberétől BUX-on lévő Opus első féléves beszámolója szerint árbevétele több mint ötszörösére, 17,4 milliárd forintra ugrott, a tavalyi 767 milliós veszteség után pedig már kétmilliárdot meghaladó a profitja.
2017. október 5-én, egy közérdekű adatigénylési per révén derült ki, hogy a kormányzat által életre hívott Erzsébet-programokat fenntartó Erzsébet Üzemeltető Kft. összesen több mint fél milliárd forintot költött 2014-től Mészáros különböző cégeinél, amik így az állami táboroztatás legnagyobb nyertesei voltak.
Október végén annak ellenére Mészáros egyik cége nyerte el részlegesen a komáromi Duna-híd építésének tenderét, hogy arra egy olcsóbb szlovák ajánlat is érkezett. A Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő Zrt. közlése alapján az olasz-szlovák konzorcium nem tudott megfelelni bizonyos kiegészítő kérdéseknek, de a konzorcium szerint kielégítő válaszokat adtak.
November 24-én két, összesen több mint 13 milliárd forint értékű közbeszerzést is a Mészáros és Mészáros Kft. nyerte el párban egy-egy másik céggel, melyek szennyvíztisztító telepek fejlesztéséről, illetve árvízvédelmi létesítmények építéséről szólnak.
De jutott „teljesítmény" az év végére is: egyetlen nappal szenteste előtt, december 23-án nyert el egy aprócska, 63 milliárdos közbeszerzést a vállakozózseni. A Mészáros és Mészáros Kft. az M8 autóút Körmend–Rábafüzes és az országhatár közötti 2x1 sávos szakaszának építését nyerte el
Mindezek ugyanakkor valóban csupán szemelvények Lőrinc barát mesés karrierútjáról, amelyet tehát a Jóisten mellett egy hasonlóan befolyásos barát is egyengethet. Persze Mészáros rendre kiemeli saját képességeit, ugyanakkor üde színfoltja volt a hazai közéletnek, hogy amikor egyetlen felcsúti lakos sem ment novemberben Mészáros Lőrinc és a helyi képviselő-testület közmeghallgatására, a 444 nyugodt körülmények között tudta kérdezgetni a polgármestert. Videójukból kiderült, hogy Mészáros Lőrinc sokszor a sajtóból értesül az őt érintő eseményekről.
„Egy ekkora cégcsoportnál, ahol közel 20 ezer alkalmazott van, azért nehéz megmondani, hogy aznap épp mi történik. Néha én is önöktől értesülök, hogy mi történt a cégeimnél" – mondta a pénzcsináló géniusz, akinek jelenleg már 100 és 200 közötti a cégei száma.
Mészáros határozottan tagadta, hogy vagyonát Orbán Viktor miniszterelnök közbenjárására vagy annak javára szerezte volna.
„Hogy lennék én Orbán Viktor strómanja?" – tette fel, a bizonyára költői kérdést. Szerinte a munkássága épp elég magyarázat arra, hogy hogyan lett ekkora cégbirodalma, ennél bővebben nem kell kifejteni. Ez az a munkásság, amelyet a mindbreaking news nevű mikroblog úgy számszerűsített: az év minden egyes napján 274 millió forinttal, minden órában 11 millió forinttal, percenként 180 ezer forinttal, másodpercenként 3050 forinttal gazdagítja a felcsúti nagytőkést.
A már szintén említett Jóisten mentsen meg minket a bővebb kifejtéstől, ugyanakkor minden magyarnak hasonló eredményekben gazdag, sikeres új esztendőt 2018-ra, mint amilyen az idei volt Mészáros Lőrinc számára!