Aggódnak a külföldi befektetők Orbánék miatt

Mit kellene gondolniuk a külföldi befektetőknek a magyarországi környezetről, „ha Szijjártó barátságos, diplomataarccal érkezett a velük Londonba megszervezett találkozóra, de közben a budapesti kormány egy ideje protekcionista gazdaságpolitikát folytat, intézkedései arra irányulnak, hogy kiszoruljon sok külföldi cég az országból?” – kérdezte a CNBC televíziós csatorna riportere a magyar külügyminisztertől Londonban egy élőben közvetített interjú során.

2016. október 19., 11:22

Többek között az Európai Unióból kilépő Egyesült Királyság cégeivel való remek együttműködéssel (British Telecom, British Petroleum, Tesco, Vodafone, GlaxoSmithKline Beecham) példálózva bizonygatta Szijjártó, hogy Magyarország mindenféle szempontból biztonságos hely. A külügyminiszter szerint Magyarország „nagyon befektetésbarát és nyitott ország”, a közvetlen befektetések aránya a bruttó hazai termékhez képest (GDP) Magyarországon a legmagasabb Közép-Európában, s az export aránya a GDP-hez képest majdnem száz százalék. Szijjártó szerint ráadásul rendkívül kedvező az adórendszerünk is a külföldi befektetők számára, különösen a gyártási szektorban.

A CNBC műsorvezetője azt a kérdést is feltette, hogy Szijjártó szerint mennyire felelős Magyarország a menekültellenes retorika terjedéséért és magáért a Brexitért.

A magyar külügyminiszter arról is beszélt, hogy  amíg  érzelmi alapú vita folyik a menekültválságról, addig nem lesz könnyű megoldást találni a problémára, mint mondta, „racionális gondolkodásra” lenne szükség.

Arról is kérdezték, hogy a jelenlegi működési struktúrájú Európai Unióban lesz-e helye Magyarországnak a jövőben. A miniszter erre azt válaszolta, hogy Magyarország természetesen Európához tartozik, és nagyon előnyös nekünk az uniós tagság, ugyanakkor az EU is jól jár Magyarország és a többi közép-európai állam tagságával, a piacaik megnyitásán keresztül.