A VS kiperelte a négymilliárdos Századvég-tanulmányokat
Hamarosan nyilvánosságra kerül, miért fizetett az Orbán-kormány 4 milliárd forint közpénzt elsőszámú think tank-jének, a Századvégnek. A Miniszterelnökség ugyanis – három évnyi pereskedést követően – kénytelen volt kiadni a szóban forgó 77 ezer oldalnyi dokumentumot .
A lap hétfőn kezdi el nyilvánosságra hozni a részleteket, annyi azonban már látszik, hogy a 21 gigabájtnyi adat háromnegyede egyáltalán nem tanulmány, hanem közvélemény-kutatási nyersanyag, valódi elemzés csupán 18 ezer oldal. (Az már csak hab a tortán, hogy a dokumentumok oldalszámát gyermeteg formázási trükkökkel, betűméret-növeléssel duzzasztották fel ilyen látványosan.)
A Századvég Politikai Iskola Alapítvány, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. és a Strategopolis Kft. konzorciuma 2011 decemberében nyerte el a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2014 decemberéig szóló, 1,4 milliárd forint értékű tanácsadói tenderét, amely szakpolitikai kutatással alátámasztott tanácsadásra, tanulmányírásra, projektmenedzsmentre és kommunikációs-stratégiai tanácsadásra szólt. A szerződést az NFM egy éven belül kétszer is kiegészítette, végül 4,1 milliárd forintra nőtt a megbízási díj.
A Miniszterelnökség mindent megtett, hogy megnehezítse a VS munkáját. Az eredetileg zömmel Word-dokumentumokat nagyméretű PDF-ekké alakították, az így keletkezett dokumentumokban keresni, másolni nem lehet. A konvertálással természetesen a metaadatok is elvesztek, így nem azonosítható, hogy az egyes dokumentumok mikor keletkeztek.
A VS azt írja, a dokumentumok keletkezésének időpontja azért lett volna érdekes, mert „a Századvég előző ciklusbeli munkájára rálátó források szerint a szerződéskötés után a cégcsoport jó ideig nem végzett érdemi tevékenységet (a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium [NFM] ezt 2012 márciusában az Indexnek el is ismerte), így elképzelhető, hogy több anyagot utólag, az elszámolás után készítettek.”
(
VS.hu)