A Jobbikos utolérte a cigányt és leütötte
Az egri önkormányzat szocialista frakciója szerint "szkinhedtámogatással" biztosítja a helyi közgyűlésben a többségét a város jobboldali vezetése - jelentette ki pénteken Egerben a frakció vezetője. Az MSZP szerint a Jobbik márpedig szkinhed párt.
Meddig tart a politikai gyávaság, meddig tart a szavazatokért való elvtelen alkuk sora? – kérdezte Pál György, egri önkormányzati képviselő (MSZP) mai sajtótájékoztatóján.
A sajtótájékoztatón Pál György arra mutatott rá, hogy Sneider Tamás, a Jobbik önkormányzati képviselője, a párt Heves megyei elnöke, a korai kilencvenes évek szkinhedmozgalmának vezetője volt, s akkor a "Roy" mozgalmi néven ismerték. Pál György a Jobbik megyei elnökére utalva úgy fogalmazott: ha a vezetők meg is növesztették a hajukat, a Jobbik akkor is szkinhed párt.
– Ez azt bizonyítja, hogy a Jobbik és a Magyar Gárda nem egy új fejezet a magyar szélsőjobboldal történetében. Nem a semmiből jöttek, elődeik pedig nem tűntek el a semmiben - idézte a politikust az MTI.
A képviselő kitért rá: a közgyűlésen kétszer indítványozták, hogy mondjanak nemet a szélsőségekre, konkrétan a Magyar Gardára, és a hasonló szervezetekre. A javaslat az első alkalommal nem került napirendre, egyszer pedig nem szavaztatott róla a polgármester. A szocialisták úgy vélik: Habis László polgármester politikai gyávasága megbosszulta magát, mert a gárdisták az Egri Lokálpatrióta Egylet augusztus 19-i királyköszöntő rendezvényét is megzavarták. Amennyiben az önkormányzat jobboldali képviselői időben lépnek, úgy példát mutathattak volna az országnak, megelőzve a jogerős bírósági döntést, amely betiltotta a Magyar Gárdát.
Sneider leütötte
Pál György emlékeztetett rá, hogy Sneider Tamás egri önkormányzati képviselő, a Jobbik Heves megyei elnöke - Roy néven - a 90-es évek eleji szkinhed mozgalom vezetője volt. "Ha a vezetők meg is növesztették a hajukat, a Jobbik akkor is szkinhed párt" - vélekedett a szocialista politikus, hozzátéve, hogy ez a fasizmus talján álló ideológia, viselkedés csak rombolni, megsemmisíteni akar, de építeni nem tud. Mint hangsúlyozta: Európa erre egyszer már nemet mondott, ugyanakkor Eger polgármestere, a közgyűlési többség érdekében Sneider Tamással működik együtt.
A frakcióvezető ennek kapcsán idézett egy egy 1992. január 3-án kelt vádiratból, amely az ÉS című hetilap augusztus 28-án megjelent számában látott napvilágot, és egy cigány ember bántalmazását írja le.
"Az üldözés során Farkas Bélát a Sneider Tamás (I. rendű vádlott) vezette csoport utolérte, majd Farkas Bélát Sneider Tamás leütötte. Amikor a sértett földre került, az I. rendű vádlott és a társaságában levő személyek Farkas Bélát kézzel, botokkal és kábeldarabokkal ütlegelni kezdték, majd a földön fekvő sértettet összerugdosták" - hangzott az idézet.
Az egykor történteket bemutatva azt mondta: azok a szélsőjobboldali megnyilvánulások, amelyek a kilencvenes évek második felére eltűntek a hevesi megyeszékhelyről, ma újra gyakoriak.
Példaként említette, hogy szkinhedek a városban szétverték egy brazil együttes koncertjét, vagy magukat nemzetinek mondó együttesek koncertje után szinte újjá kellett építeni a város legnagyobb közparkját, az Érsek-kertet.
Megzavarták
Gárdisták megzavarták az Egri Lokálpatrióta Egylet (ELE) augusztus 19-i ünnepi rendezvényét is, miközben Habis László, akit az ELE jelölt a tisztségre, a közgyűlésben elfogadja a jobbikos képviselő támogatását - folytatta a szélsőségesekhez köthető rendzavarások felsorolását a szocialista politikus.
Mindennek kapcsán Pál György feltette a kérdést, hogy meddig tart még a politikai gyávaság.
"Meddig tart a szavazatokért való elvtelen alkuk sora? Vajon azok a képviselők, akik hivatalosan is a Jobbik támogatásával kerültek a közgyűlésbe, vagy informális politikai alkuk alapján kapták meg a Jobbik támogatását, ma is vállalják-e az ideológiai és politikai közösséget velük?" - sorolta további kérdéseit.
Végül emlékeztetett arra, hogy egyéni képviselői indítvány alapján a közgyűlésnek kétszer is alkalma lett volna elutasítania a szélsőségeket, konkrétan a Magyar Gárdát. Egyszer napirendre sem került a javaslat, egyszer pedig nem szavaztatott róla a polgármester - mondta.
A polgármester nem kívánt reagálni Pál György kijelentéseire, de azt megjegyezte: úgy tűnik, hogy a szocialista frakcióvezetőnek fontosabb a hatalom, mint a város jó hírneve - írta a Heves Megyei Hírlap.
Lokálpatrióták és Jobbikosok
Az egri képviselőtestületben 9 fideszes, 3 lokálpatrióta és egy-egy jobbikos, illetve MDF-es képviselő alkotja a többséget. Velük szemben 8 szocialista és 3 szabad demokrata képviselő politizál, illetve egy független városatya is helyet foglal a közgyűlésben.
A fideszes városatyák a valasztas.hu adatai szerint, a Fidesz, a KDNP, a Vállalkozók Pártja és a Jobbik Magyarországért Mozgalom jelöltjeként kerültek a testületbe. Sneider Tamást az Összefogás Egy JOBB Egerért elnevezésű formáció jelölte.