A Fidesz támogatná Schmitt lemondását
A köztársasági elnök doktori disszertációjának eredetiségét vizsgáló bizottság egy hét múlva hozza nyilvánosságra jelentését Schmitt Pál kisdoktori munkájáról. Lázár János, Gulyás Gergely és hozzájuk csatlakozva Harrach Péter a házszabály módosításában, 7 bekezdéssel a köztársasági elnök lemondására alkot új szabályokat. Közben az MSZP felszólította az országgyűlési jogszabálytervezetet benyújtó kormánypárti képviselőket, vonják vissza javaslatukat és 5 párti tárgyaláson egyezzenek meg erről a sarkalatos törvényről.
A képviselők a változtatásokat az alaptörvénnyel és az ugyancsak március 14-én benyújtott országgyűlési törvényjavaslattal indokolják. 7 bekezdést szentelnek a köztársasági elnök lemondásának – ezt eddig ugyanis szabályok nem rendezték - írja az
ATV.Ha az államfő lemondana, erről az országgyűlési vitát 15 napon belül meg kellene tartani – akár rendkívüli ülésen – áll a javaslatban. Legalább 10 képviselő vagy bármely frakció kezdeményezhetné, hogy az államfő ismét fontolja meg lemondási szándékát. Erről a javaslatról a Háznak szavazni is kellene. Ha a lemondást az államfő fenntartja, azt a Háznak tudomásul kellene vennie.
Külön szabályokat alkotna a Fidesz arra az esetre például, ha az országgyűlés megfosztaná az elnököt, mert kiderülne, hogy szándékosan törvényt sértett vagy bűncselekményt követett el.
Január 23-án hívta életre a SOTE azt a bizottságot, amelyben a nyelvekhez, a joghoz, a sporthoz és a társadalomtudományokhoz értő „külsős és belső tagok” vizsgálják Schmitt Pál 1988-ban íródott, de 1992-ben leadott kisdoktoriját. A bizottság maga határozta el, hogy március 28-án hozza nyilvánosságra jelentését, amelyből majd az egyetem vonja le a következtetést.
A plágiumbotrányt kirobbantó hvg.hu egy hónapja arról írt: tabuként kezelik a Fideszben az államfő doktori disszertációja ügyében még január közepén kipattant botrányt – bár a portál szerint a parlamenti képviselők közül sokan kínosnak érzik az ügyet.