Előkerült Ceaușescu százmillió dolárt érő Pollock-festménye

Rejtélyes körülmények között bukkantak Bulgáriában egy ismeretlen képre, amelyet Jackson Pollock amerikai absztrakt expresszionista festőnek tulajdonítanak.

2023. március 23., 20:50

Szerző:

A képen Lauren Bacall hollywoodi filmcsillagnak, a festő barátjának szóló dedikálás olvasható a színésznő 25. születésnapja (1949. szeptember 16.) alkalmából. 

A kép hátoldalán Nicolae Ceaușescu egykori román diktátor aláírása látható, amiből arra következtetnek, hogy a kép valaha az ő gyűjteményének a része volt 

– közölte csütörtökön a bolgár kormány. 

A vásznon, amelyet egy szófiai lakásban találtak a múlt hónapban, ott van a festő szignója, de a mű nem szerepel a művészeti katalógusokban. A képet feltehetően sok éven át Görögországban őrizték, mielőtt titokban Bulgáriába vitték, hogy külföldön eladják. 

Ivan Demerdzsiev belügyminiszter a bTV televízióban adott interjúban csütörtökön elmondta, hogy a kép „szinte teljes bizonyossággal hiteles”.

Az ügyészség által idézett szakértők szerint a kép „stílusát, technikáját és művészi sajátosságait tekintve megfelel Jackson Pollock életműve 1945 és 1950 közötti szakasza esztétikai sajátosságainak”. 

A színkompozíció – egymásba fűződő vörös és fekete vonalak arany háttéren – vegyelemzése hasonlóságot mutat más képekkel – közölte Desziszlava Petrova szófiai ügyészhelyettes, aki azonban óvatosságra intett. 

Veszela Radoeva, a szófiai Szépművészeti Nemzeti Galéria munkatársa szerint a korszak festőinek százai, közöttük hamisítók is használták ezt a fajta színfelrakást. Hozzátette, hogy a szakértőik véleményezték a képet, de nem nyilatkoztak a hitelességét illetően, mert ezt nem tudják megállapítani Bulgáriában, ahol a festő képei nem szerepelnek közgyűjteményekben. 

Ha valóban eredeti Pollock-alkotásról van szó, az értéke a 100 millió dollárt (35,45 milliárd forintot) is elérheti. 

A képet egy műkincscsempészek elleni nemzetközi rendőrségi akció eredményeként, többek közt a görög rendőrségnek és az Europolnak köszönhetően találták, az ügyben több személyt – köztük bolgár állampolgárokat – letartóztattak.

(Kiemelt képünk: Nők néznek egy Jackson Pollock-festményt, amikor a Museum of Modern Art (MoMA) újra megnyitja kapuit a nagyközönség előtt 2020. augusztus 27-én New Yorkban, miután 2020. március 12. óta zárva volt a kovid-19 miatt. Fotó: TIMOTHY A. CLARY / AFP)

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

2024. április 11., 11:02

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.