Óriási futballbotrány Afrikában
Volt minden, ami egy igazán nagy botrányhoz kell: levonuló csapat, fütyülő újságírók, félbeszakadt sajtótájékoztató. Szenegál nyerte az Afrikai Nemzetek Kupáját.
Az Afrikai Nemzetek Kupája döntőjében példátlan botrány tört ki vasárnap este Rabatban, amikor a szenegáli válogatott a rendes játékidő 98. percében megítélt hazai tizenegyes miatt egyszerűen levonult a pályáról. A házigazda Marokkó elleni döntő 0-0-ás állásnál Jean-Jacques Ndala kongói játékvezető a videóbíró jelzésére a pályaszéli monitoron nézte vissza El Hadji Malick Diouf szabálytalanságát Brahim Díaz ellen, majd büntetőt ítélt a marokkóiak javára. A döntés következtében Pape Thiaw szenegáli szövetségi kapitány levezényelte csapatát a pályáról, tiltakozásként az öltözőbe vonultak vissza.
Sadio Mané, a Liverpool korábbi csatára egyedül maradt a pályán a szenegáli együttesből, és megpróbálta visszahívni társait. Mané utólag azt nyilatkozta, hogy a játékvezető is tévedhet, a szurkolók pedig meccset akarnak látni, nem szabad őket büntetni. A győztes gólt szerző Pape Gueye később így fogalmazott: igazságtalanságot éreztek, szerinte a tizenegyes előtt a marokkóiak szabálytalankodtak, de a játékvezető mégsem nézte vissza az esetet.
A büntető végül kimaradt
Mintegy negyedórás közjáték után a játékosok végül visszatértek a pályára, így el lehetett végezni a tizenegyest. A torna gólkirálya, a Real Madrid játékosa, Brahim Díaz állhatott a labda mögé, hogy megszerezze az aranyérmet Marokkónak, de a 25 éves támadó panenkázása Édouard Mendy szenegáli kapus kezében landolt.
Kihagyott büntetője után Brahim Díaz azonnal célpont lett a közösségi médiában, az Instagramon legutóbbi posztja alá hétfő reggelig 327 ezer komment érkezett. Díaz 5 góllal ugyan a torna gólkirálya lett, de ez aligha lesz gyógyír a fájdalmára. A kétszer 15 perces hosszabbításban ugyanis a szenegáli Pape Gueye betalált, és a végeredmény 1-0 is maradt, így Szenegál 2011 után másodszor ülhetett fel a kontinens trónjára.
A sípszó nem vetett véget a botránynak
Az indulatok a lefújás után sem csillapodtak a rabati stadionban és annak környékén. A meccs utáni sajtótájékoztatón a marokkói újságírók kifütyülték Pape Thiawt, míg szenegáli kollégáik tapsoltak neki. Később a marokkói sajtó tömegesen kivonult a teremből, közben Thiaw maga is távozott anélkül, hogy egy szót is szólt volna. Az Afrikai Labdarúgó-szövetség egyik tisztviselője ekkor bejelentette, hogy a sajtótájékoztató biztonsági okokból véget ért, mivel a szervezők féltek attól, hogy verekedés lesz a sajtóteremben.
Walid Regragui marokkói szövetségi kapitány a mérkőzés utáni sajtótájékoztatón szégyenletesnek nevezte a szenegáliak viselkedését, amely szerinte nem tesz jót Afrikának. Thiaw egy későbbi interjúban elismerte, hogy nem kellett volna leküldenie a csapatot a pályáról. Marokkó egyébként ötven éve, 1966 óta vár újabb aranyéremre az afrikai kontinenstornán.
(Képünkön: azért foci is volt az Afrikai Nemzetek Kupája döntőjén. Fotó: Ulrik Pedersen / NurPhoto / NurPhoto via AFP)








