The New York Times: Orbán Viktor stadionokra szórja el a pénzt, az egészségügyre nem költ
Hosszú cikket jelent meg a The New York Timesban arról, hogy miközben Orbán Viktor pénzesőt zúdít a szenvedélyéének számító sportágra, a futballra, az egészségügy pénzhiányban vergődik. Jellemző – hangzik a cikk – hogy amíg a miniszterelnök felcsúti házától 20 méterre fekvő Pancho Arénában korszerű klinikai központ működik, a megye legnagyobb kórházában, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházférfi mosdójában nincs működő piszoár, a női mosdóból pedig a szappan hiányzik. Két orvos lát el ügyeletet, élfél után pedig még 30 beteg várja a folyosón, hogy ellássák.
A kontraszt minden szinten ugyanilyen éles. Az egészségügyet több korábbi kabinet is rosszul kezelte, de az Orbán-kormány alatt csökkent a gazdasági teljesítményhez képest. Ezzel párhuzamosan rengeteg pénz áramlik a sportba, a 2011 óta létező tao lehetővé tette, hogy a látványsportágak kapjanak több milliárd forintot ahelyett, hogy ugyanez a pénz a költségvetés gyarapítaná. A miniszterelnökkel egy-egy stadion VIP páholyában lehet találkozni, ha valaki beszélni akar vele, néha pedig feltűnik mellette Polt Péter főügyész, Mészáros Lőrinc és Csányi Sándor is, ami felveti a korrupció gyanúját. – Mindenki, aki közel akar kerülni Orbán Viktorhoz, a futballon keresztül próbál – mondta a tekintélyes amerikai lapnak Juhász Attila, a Poliical Capital elemzője.
Az Orbán-kormány annak ellenére hanyagolja el az egészségügyet, hogy Magyarországon egy 2017-es jelentés szerint az ötödik legmagasabb a megelőzhető betegségekben elhunytak aránya, a rákban elhunytaké pedig a holtversenyben a legmagasabb (a Eurostat szeptember elején hozott nyilvánosságra egy friss adatsort az ügyben – a szerk.), ráadásul az orvosok egytizede inkább elhagyta Magyarországot, semmint hogy itt építse fel a karrierjét. És nyilatkozott a The New York Timesnak Zacher Gábor, a Honvédkórház sürgősségi osztályának volt vezetője is, azt állítva, hogy bár a részlegen 50 orvosnak kellett volna dolgoznia, csak 25-en voltak havi 300 óra munkára, így pedig akadt beteg, akinek 10 órát is klelett várnia, hogy kezeljék.