Videó: Meggyógyult a Rákosrendezőn a váltó, reméljük ezúttal hosszú távra

Befejeződtek a vágányzári munkák Rákosrendező állomásnál, így hétfőtől ismét teljes sebességgel közlekedhetnek a vonatok az érintett szakaszokon. A MÁV tájékoztatása szerint a járművek mostantól akár 80 kilométer/órával is haladhatnak, ami jelentős gyorsulást jelent a korábbi korlátozásokhoz képest.

2025. október 7., 11:28

Szerző:

Befejeződtek a vágányzári munkák és az előírt utószabályozások Rákosrendező állomásnál, így hétfőtől az érintett szakaszokon megszűntek a lassújelek és a korábbi sebességkorlátozások – szúrta ki Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója közösségi oldalán közzétett hírét az Infostart. Mint írta, a vonatok mostantól akár 80 kilométer/órás sebességgel is közlekedhetnek a korábbi 20–40 kilométer/óra helyett.

Megnő a balesti kockázat Rákosrendezőn

A változás különösen a Szegedi úti átjárónál érezhető, ahol a gyorsabban érkező vonatok miatt a féktávolság is megnőtt. Emiatt a szabálytalan átkelés a korábbinál is nagyobb baleseti kockázatot jelent. A biztonságos áthaladás feltételei ugyanakkor változatlanok: átkelni továbbra is csak felnyitott sorompónál és fehéren villogó lámpánál szabad – tette hozzá a vezérigazgató.

Hegyi Zsolt felidézte, hogy az elmúlt 16 évben nem történt a vasút hibájából halálos baleset az átjárókban, minden tragédiát a figyelmetlenség vagy a szabályszegés okozott. Idén eddig 42 baleset történt vasúti átjárókban, amelyekben 13 ember vesztette életét.

„A közlekedésbiztonság közös ügy. Ne kockáztasson senki – még egy másodpercnyi türelmetlenség is végzetes lehet” – figyelmeztetett a MÁV-csoport vezetője.

Június óta volt hosszabb-rövidebb vágányzár Rákosrendezőn

A MÁV Rákosrendező – pályafelújítás projektjét 2025. június 21-én indították el, célja az esztergomi, szobi és veresegyházi vonalak közlekedésének javítása volt. A beruházás keretében több mint másfél kilométernyi vágányt építettek át, 700 méteren ágyazatrostálást végeztek, sínek, betonaljak és talpfák cseréjére került sor, továbbá részben megújult a felsővezeték-hálózat.

A felújítás egyik lényeges része volt, hogy a korábbi sebességkorlátozások – lassújelek – megszűnjenek 800 méteren, és a vonatok ismét akár 80 km/h sebességgel haladhassanak az érintett szakaszokon.

A munkálatok ideje alatt jelentős menetrendváltoztatásokat vezettek be (pl. az esztergomi, szobi és veresegyházi vonalakon), hiszen a pályázás és átalakítás miatt a vonatforgalom részben szünetelt vagy korlátozásokkal működött.

A komplex munkálatok közel 180 szakember bevonásával, nagy munkagépekkel és közúti illetve vasúti járművek támogatásával zajlottak, a beruházás forrásait a MÁV saját forrásból biztosította.

(Fotó: ATTILA KISBENEDEK / AFP)