Megjelent egy veszélyes ragadozó Magyarországon, a lakosság segítségét kérik

A ragadozó faj első egyedei prémtelepekről szökhettek meg, természetes ellensége nincs.

2026. január 15., 10:26

Szerző:

2026 elejére az adatok megerősítették a természetvédők legrosszabb félelmét: egy rendkívüli ragadozó, az amerikai nyérc állománya robbanásszerű növekedésnek indult az ország északnyugati régiójában, visszafordíthatatlan károkkal fenyegetve a hazai faunát. A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont a lakosság segítségét kéri az állat elterjedési területének feltérképezésében. Azt kérik, jelölje be egy online térképen, aki észlelte az állatot és ha tudott készíteni fotókat, töltse fel azokat is. 

Az amerikai nyérc nem magától döntött úgy, hogy meghódítja a Kárpát-medencét. A faj eredetileg észak-amerikai származású, és a nemesített változatát értékes prémje miatt hozták Európába. A baj akkor kezdődött, amikor a szomszédos országok, például Ausztria és Szlovákia elkezdtek megszökdösni az állatok. Ezek az egyedek a Duna és a Rába vízrendszerét természetes ökológiai folyosóként használva jutottak el Magyarországra, ahol a bőséges táplálékforrás és a kedvező élőhelyek miatt gyorsan megtelepedtek – írta a zaol.hu.

Ragadozó, de opportunista is

„Az amerikai nyérc kiváló alkalmazkodóképességének köszönhetően bármilyen folyó- vagy állóvízi jellegű élőhelyen képes megtelepedni. Külföldi kutatások eredményei alapján a táplálékául szolgáló élőlénycsoportok (vízimadarak, földön fészkelő madarak, kétéltűek, hüllők) egyedszámában jelentős csökkenést okozhat, valamint hasonló életmódú őshonos fajokkal (vidra, közönséges görény) táplálékkonkurenciába kerül”

– áll a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) hétfői közleményében.

Nincs természetes ellensége

Az állat megjelenése halálos ítéletet jelenthet a már amúgy is ritka európai nyércre, amellyel közvetlen konkurenciát jelent, de a vidrával is harcot vív a táplálékért és a fészkelőhelyért. A Szigetközt jól ismerő 22 adatközlő 51 megfigyelésről számolt be, ami alapján 38 különböző előfordulási helyre derült fény a térségben, Dunakiliti és Ásványráró települések között meglehetősen szétszóródva.

Mivel az amerikai nyércnek Magyarországon gyakorlatilag nincs természetes ellensége, a populáció kordában tartása kizárólag az emberi beavatkozáson múlik. A legfontosabb eszköz a szelektív élvefogó csapdák alkalmazása, amelyekkel a kritikus területeken gyéríthető az állomány. Emellett folyamatos a monitoring tevékenység: vadkamerákkal és nyomkereséssel követik az invázió útvonalát.

(Fotó: Jason Whitman / NurPhoto / AFP)