Csak blöff az országos vastagbélrák-szűrés, se orvosból, se eszközből nincs elég

2018. augusztus 28., 08:36

Szerző:

Az állami rendszerben nincs elég doktor, asszisztens és kolonoszkóp, ezért bizonytalan, hogy milyen lendülettel startolhat a Kásler Miklós által a múlt héten bejelentett országos vastagbélszűrő-program. Szakemberek szerint továbbra is tisztázatlanok a részletek – írja a Népszava.

Fotó: Pixabay

Bene László, a Magyar Gasztroenterológiai Társaság jövőbeni elnöke a portálnak azt nyilatkozta, hogy aggódik, hogy az állami kapacitás nem lesz elegendő a műszeres vizsgálatokhoz. Úgy látja, a kórházi kapacitások már most is feszítettek.

Évente körülbelül 100 ezer kolonoszkópos, azaz vastagbéltükrözéses vizsgálatot végeznek az országban. A program indulását követően várhatóan 400 ezer új pácienst kell műszerrel is megvizsgálni, ami óriási terhet ró a rendszerre. Nem csak a finanszírozásban jelenthet plusz terhet, mert az endoszkópos vizsgálatot végző hazai szakemberekből sincs elég az országban.

Bene László szerint a korábbi becslések alapján egy-egy kollégának havonta több tíz vizsgálattal kellene többet végeznie, ami a jelenlegi munkaidejükbe nem fér bele. Egy betegre legalább 45–60 percet kell szánni, így egy műszak alatt maximum hat–nyolc pácienst lehet megvizsgálni. A többletszűréseket csak munkaidőn túl lehetne teljesíteni.

Amint azt a 168 Óra is megírta, a program elindítása azért is sürgető, mivel nem csak az uniós, hanem az OECD országok között is Magyarországon hal meg arányaiban a legtöbb ember rákban.