Kisebb vagyont érhet ez a régi társasjáték, bárki szekrényében ott lapulhat

A társasjáték generációkat köt össze, egy-egy régi darabnak pedig nem csak eszmei értéke van, sok ezer forintot érhet.

2025. december 16., 13:02

Szerző:

Karácsonykor sok családban előkerülnek azok a dolgok, amelyek az év többi részében ritkán. Ilyenkor együtt van a család, több a szabadidő, nem kell rohanni, és végre jut idő arra is, amire máskor nincs. Az ünnepi ebédek és vacsorák után sok helyen felbukkannak a társasjátékok, amelyek generációkat tudnak egy asztalhoz ültetni, gyerekek, szülők és nagyszülők gurítják egymás után a dobókockát.

Sokan olyan szerencsések (előrelátóak?), hogy a régi társasjátékokat nem dobták ki, hanem eltették a szekrény mélyére vagy felkerültek a padlásra. Ezek között nem ritkán több évtizedes dobozok is lapulnak. Bár számos klasszikus társasjáték az évek során új kiadásokat élt meg, a játékszabályok többnyire változatlanok maradtak. Legfeljebb a doboz, a figurák vagy a grafika frissült, a játék lényege ugyanaz maradt, mint régen.

Retro társasjáték az asztalon

Éppen ezért különösen értékes lehet, ha valaki egy eredeti, korai vagy első kiadást talál otthon. Egy régi Gazdálkodj okosan! akár 15-20 ezer forintot is érhet, egy klasszikus Hupikék törpikék társasjátékért is legalább ennyit adnak. A retro Ezüst tó kincse társas 25-30 ezer forint között cserél gazdát, de egy pakli Pajkos Peti is megér pár ezer forintot. A kilencvenes évek kedvelt Hotel társasjátéka is többet ér, mint a legtöbb díjnyertes új játék a boltokban, akár 30 ezer forintot is kérhet érte, aki hiánytalanul megőrizte. 

Ezek a játékok egyrészt azért értékesek, mert már nem kaphatók, másrészt azért, mert kjellemes nosztalgikus élményt keltenek. 

Sokan szívesen fizetnek azért, hogy újra kézbe vehessék a régi kedvenceket, amik emlékeket, történeteket és közös élményeket is visszahoznak. A Jófogáson, a Vaterán és más online piactereken ma már komoly piaca van a retró társasjátékoknak. A hiánytalan darabok – eredeti bábukkal, dobókockával és játéktáblával – akár több tízezer forintért is gazdát cserélnek.

Nem csak pénzben mérhető az értéke

Egyre többen gondolják úgy, hogy bár az új játékok is népszerűek karácsonykor, egy idősebb rokonnak igazi élményt jelenthet egy olyan társas, amellyel gyermekkorában játszott Ennek köszönhetően a használt játékok iránti kereslet is folyamatosan nő.

(Fotó: Fortepan)